Drupal 8 Resmi Olarak Yayınlandı!

Drupal 8 Resmi Olarak Yayınlandı!

Drupal geliştiricilerinin uzun süredir heyecanla bekledikleri gün geldi ve Drupal 8 nihayet yayınlandı. Drupal 8'in yayınlanması hem drupal.org ve drupal.com gibi temel Drupal web sitelerinde hem Drupal'ın yaratıcısı Dries Buytaert'in web sitesinde hem de Twitter başta olmak üzere (#Drupal8 ve #Celebr8D8 etiketleriyle), sosyal medya sitelerinde yoğun ve yaygın bir biçimde duyuruldu.

Önceki sürümlere göre birçok yapısal, işlevsel ve görsel farklılığa sahip olan Drupal 8, yalınlık ve kullanım kolaylığı ile de öne çıkıyor. Drupal 8'le gelen yüzlerce gelişmeden birkaçı:

  • WYSIWYG ("ne görüyorsan onu alırsın" anlamında İngilizce kısaltma) içerik editörü kurulu geliyor. Daha da önemlisi, içerik doğrudan, yani düzenleme sayfasına gitmeye gerek kalmadan düzenlenebiliyor.
  • Varlıklar (entities), alanlar (fields) ve gösterimler (views) ile kapsamlı içerik modellemesi
  • İçerik sayfaları, formlar ve yönetim sayfalarının yönetim arayüzünden özelleştirilebilmesi
  • Tam çevirilebilirlik ve yerelleştirme
  • Değişikliklerin ortamlar arasında güvenli ve kolay uygulanabilmesi için güvenilir yapılandırma yönetimi
  • Mobile first ('önce mobil' ya da 'önce taşınabilir aygıt'), responsive (uyumlu, duyarlı), HTML5 çıktı (kod)
  • ... devamı için (İngilizce): https://www.drupal.org/news/drupal-8.0.0-released

Birçok eklentinin Drupal 8 sürümlerinin hazır olmaması ve Drupal 8'in henüz yeterli olgunluk ve kararlılıkta olmaması nedeniyle, şimdilik gelişkin web sitelerinde kullanılması pek önerilmiyor. Bu nedenle, gelişkin, görsel ve işlevsel olarak karmaşık projelerde Drupal 7; basit, bilgi verme amaçlı, broşür tipi web sitelerinde Drupal 8 kullanılması makul.

Drupal 6 desteği Şubat 2016'da sona ereceğinden, Drupal 6 tabanlı web sitelerinin Drupal 7 ya da 8'e yükseltilmesi önerilir. Drupal 7 desteği en azından Drupal 9 yayınlanana kadar süreceğinden, en az birkaç yıl daha Drupal 7 kullanılabilir.