1 Milyon Drupal Sitesi!

1 Milyon Drupal Sitesi!

Drupal.org proje kullanım istatistiklerine göre, bir milyondan fazla Drupal tabanlı web sitesi yayında.

Aslında Drupal tabanlı site sayısı bir milyondan daha fazla çünkü proje kullanım istatistikleri yalnızca Update Status eklentisi kullanan siteleri kaydediyor. Update Status eklentisi Drupal 6'da çekirdeğe dahil edildiğinden daha eski Drupal sürümü kullanan sitelerin çoğu da bu sayıya dahil değil. Yani özetle, dünyada Drupal kullanan sitelerin sayısı bir milyondan çok daha fazla.

Bunlar bir yana, 1 milyon site etkileyici bir web kütlesi demek, özellikle Drupal kullanan ağır trafikli sitelerin sayısına bakıldığında. Drupal; New York Stock Exchange, LinkedIn, Al Jazeera ve Whitehouse.gov gibi dünya genelinde tanınan kurumlar ve markalarca kullanılıyor.  Builtwith Research'e göre dünyanın trafiği en yüksek 100.000 web sitesinden %12'si Drupal kullanıyor.

İstatistiklerde görülen ilginç şeylerden biri de Drupal 6.x'in ilgili haftada yaklaşık 200.000 site kurulumuna erişmiş olması. Drupal 7.x halen 800.000 site civarında yükselişini sürdürüyor. Drupal 8 ve ötesinde hangi yüksekliklere erişilecek? Bir gözünüz kullanım istatistiklerinde olsun!