Teknoloji Öbeği

Drupal belirli sayıda önemli bileşen içeren bir teknoloji öbeğinin parçasıdır.

Sunucu

Sunucu, bir ağdaki diğer bilgisayarlara bilgi ya da hizmet sağlayan bir bilgisayardır.

İşletim Sistemi

İşletim sistemi, sunucuyu çalıştıran yazılımdır. Yaygın bazı sunucu işletim sistemleri: Unix, Linux, BSD, OS X ve Windows.

Veritabanı

Veritabanı, yapılandırılmış kayıt yığınıdır. Drupal veritabanını içeriğin çoğunu ve yapılandırma ayarlarını saklamak için kullanır; medya dosyaları gibi bazı içerikler ise genellikle sunucunun dosya sisteminde barındırılır. Örnekler: MySQL ve PostgreSQL.

Web Sunucusu

Web sunucusu, web sayfalarını sunmaktan sorumlu yazılım bileşenidir. Örnekler: Apache and Microsoft IIS.

PHP

PHP, geliştiricilerin veritabanı ile etkileşimli devingen içerik oluşturmalarını sağlayan bir programlama dilidir. Veritabanlarıyla iletişim kurmak için gerekli veritabanı sürücüleri(Örn: PDO_MYSQL) etkinleştirilmelidir. Aynı biçimde, görselleri işlemek için de belirli kütüphaneler(Örn: GD) etkinleştirilmelidir.

Drupal

Drupal; kullanıcı yönetimi, yayın akışı, tartışma yetenekleri, haber toplama, içerik paylaşımı amaçlı denetimli sözlükler ve XML yayını kullanan üstveri işlevselliklerini içeren geniş bir aralıkta özellik ve hizmetler sunan web siteleri oluşturmak için bir iskelet/çatıdır. Drupal kurulumu genellikle çekirdek ve topluluk eklentilerinin bir karışımından oluşur.

Drupal Sistem Gereksinimleri bölümünde bu öbeğin tüm öğeleri hakkında ayrıntı bulabilirsiniz.