Kullanıcılar, İzinler ve Roller

Sitenize gelen her ziyaretçi, bir hesabı olup giriş yapsa da misafir olarak ziyaret etse de, Drupal tarafından bir kullanıcı olarak değerlendirilir. Her kullanıcının bir sayısal ID'si (kimlik numarası) ve kayıtlı kullanıcıların ayrıca bir kullanıcı adı ve bir e-mail adresi vardır. Başka bilgiler de eklentiler tarafından kullanıcılarla ilişkilendirilebilir; örneğin, çekirdekteki Profile eklentisini kullanırsanız, her kullanıcı ile ilişkilendirilebilecek kullanıcı profili alanları tanımlayabilirsiniz.

Misafir kullanıcılar sıfır (0) kullanıcı ID'sine sahiptir. Bir (1) kullanıcı Id'sine sahip kullanıcı, ki Drupal'ı kurarken oluşturduğunuz kullanıcı hesabıdır, özeldir: bu kullanıcının sitede tam tamına her şeyi yapmaya izni vardır.

Sitedeki diğer kullanıcılara roller üzerinden izinler atanabilir. Bunu yapmak için önce "İçerik editörü" ya da "Üye" olarak adlandırabileceğiniz bir rol oluşturmanız gerek. Sonra bu rolün sitede ne yapıp ne yapamayacağını Drupal'a anlatmak için bu role izinler atayacaksınız. Son olarak, belirli kullanıcılara yeni rolünüzü vereceksiniz, ki bu, bu kullanıcılar giriş yaptıklarında, Drupal'ın onlara o rolün yapmasına izin verdiğiniz eylemleri yapma izni vermesi anlamına gelecek.

Özel yerleşik "misafir kullanıcı" (giriş yapmamış kullanıcı) ve "kayıtlı kullanıcı" (giriş yapmış ama özel bir rol atanmamış kullanıcı) rollerine de izinler atayabilirsiniz. Drupal izinleri son derece esnektir -- sitenizin gereksinimlerine bağlı olarak, her görev için her role izin atayabilirsiniz.

Bu konuda daha fazlasını şu başlıkta okuyabilirsiniz: The Drupal Cookbook (for beginners)