Bir Drupal Sürümü Seçmek

Drupal çekirdeğinin hangi sürümünü kurmalıyım?

Kısaca, her zaman önerilen resmi sürümlerden birini kullanmalısınız. Bunlar Drupal Project adresinde bulunabilir.

Herhangi bir zamanda, Drupal'ın desteklenen iki ana dağıtım dizisi vardır. Şu an için bunlar Drupal 6 ve Drupal 7'dir. Her birinin güncellenmiş sürümleri düzenli olarak sunulur. Örneğin, Drupal 7 dizisi içinde birçok sürüm yayınlanmıştır ve yayınlanacaktır: 7.0, 7.1, 7.2, vb. Bu sürümler bazen topluca "7.x" biçiminde anılır; bununla birlikte tam olarak eşit değillerdir. Her seride en yeni sürüm önceki sürümden sonra keşfedilen sorunları düzeltir; ve bunlar bazen kritik güvenlik güncellemelerini içerir. Dolayısıyla, Drupal 6 ya da Drupal 7 kullanmanıza bakılmaksızın, her zaman dizideki en güncel sürümü çalıştırmalısınız.

Drupal 6 ve Drupal 7 arasında karar verirken birçok etken değerlendirmeye alınmalıdır. Drupal 7 daha yeni, daha uzun süre desteklenecek ve Drupal 6'dan daha fazla özellik ve geliştirme içeriyor; dolayısıyla, her şey eşitse, Drupal 7 kullanın. Bununla birlikte, ana Drupal sürümleriyle uyumlu çekirdek dışı eklentiler, temalar, çeviriler ve kurulum profilleri bazen Drupal'ın kendisinden geride kalır; bu yüzden eğer gereksinim duyduğunuz işlevler henüz Drupal 7'de bulunmuyorsa, bu kararınızı etkileyebilir.

Drupal 8 halen geliştirilmektedir ve henüz site yayınlamak için hazır değildir. Drupal 8 yayınlandığında artık Drupal 6 desteklenmeyecek ve güvenlik güncellemeleri yapılmayacaktır; o zaman Drupal 6 sitelerinizi Drupal 7'ye yükseltmeniz güçlü bir biçimde önerilir.

Çekirdek dışı eklentiler, temalar ve çevirilerin hangi sürümlerini kurmalıyım?

Her zaman eklenti, tema ya da çeviri sayfasındaki "resmi sürümler"den birini kullanmalısınız; çünkü bunlar ilgilenenlerce geçerli olarak desteklenen sürümlerdir. Bu sayfalardaki belli bir dağıtımı incelerken not edilmeli ki sürüm numarasının ilk parçası eklenti, tema ya da çevirinin hangi ana Drupal çekirdeği yayın dizisi ile uyumlu olduğunu gösterir. Örneğin, 7.x-1.2 sürüm numarasına sahip bir eklenti yalnızca Drupal 7 ile, 8.x-1.2 sürüm numarasına sahip bir eklenti ise yalnızca Drupal 8 ile çalışır.

Hangi Drupal sürümünü kullandığımı nasıl öğrenebilirim?

Yönetim (siteadi.com/admin) >> Raporlar >> Durum raporu bölümüne gidin. Eğer Drupal 6 ve üstü bir sürüme sahipseniz sürüm numarası burada görüntülenecektir. Drupal 5.x ve öncesinde gidilecek yol şöyledir: Yönetim >> Günlükler >> Durum raporu.

Eğer yukarıdaki biçimde bulamazsanız, hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek için Drupal kök dizinindeki CHANGELOG.txt dosyasını bulup açın.

Eğer CHANGELOG.txt yoksa, includes/bootstrap.inc dosyasının en üstünde aşağıdaki gibi bir satır arayın:

define('VERSION', '7.16');

Drupal 7'den önce bu modules/system/system.module içindeydi.

Bunlardan herhangi biri varsa, size hangi sürümü kullandığınızı söyleyecektir. Yoksa 4.7.2'den önceki bir sürümü kullanıyorsunuz demektir.

Hangi eklenti ya da tema sürümünü kullandığımı nasıl öğrenebilirim?

Kurduğunuz eklenti ve temaların sürümlerini eklenti ve tema yönetim ekranlarında görebilirsiniz. Drupal 7'de Yönetim >> Eklentiler ya da Yönetim >> Görünüm bölümüne gidin; sürüm numarasını gösteren bir sütun göreceksiniz. (Drupal 6'da eşdeğer sayfalar Yönetim >> Site yapılandırması >> Eklentiler ve Yönetim >> Site yapılandırması >> Temalar'dır.)

Peki ya yükseltme ve geriye uyumluluk?

Ayrıntılı bilgi için okuyun: Drupal'ın geriye uyumluluk felsefesi. (İngilizce)