Drupal Tarihçesi

2000 yılında, Antwerp Üniversitesi öğrencileri için kalıcı internet bağlantıları ayrıcalıktı. Bu yüzden, Dries Buytaert ve Hans Snijder, Hans'ın ADSL modem bağlantısını 8 öğrenciyle paylaşmak için öğrenci odaları arasında bir kablosuz ağ köprüsü kurdular. Bu o zaman için son derece lüks bir durum olsa da bir şey eksikti: Bir şey paylaşma ya da tartışma olanağı yoktu.

Bu, Dries'e arkadaş grubunun birbirlerine ağın durumu hakkında notlar bırakmasına, akşam yemeğini nerede yiyeceklerini bildirmesine ya da kayda değer gelişmeleri paylaşmasına olanak sağlayan, yerleşik web panosu içeren küçük bir haber sitesi üzerinde çalışma ilhamını verdi.

Yazılımın Dries mezun olup ayrılana dek bir adı yoktu. Grup yerel web sitesini çevrimiçi hale getirmeye karar verdi. Böylece bağlantıda kalabilecek, ilginç bulguları paylaşmayı sürdürebilecek ve kişisel yaşamlarından kesitleri anlatabileceklerdi. Dries uygun bir alan adı ararken 'dorp.org'un uygun olup olmadığını denetlemek istediğinde yazım yanlışı yaparak 'drop.org'u ayarladı. Dorp 'köy' anlamında bir Hollandaca sözcüktü; küçük bir topluluk için uygun bir addı.

Drop.org webde kurulduktan sonra, kullanıcı kitlesi site yönetimi, içerik beslemesi, değerlendirme, dağıtık yetkilendirme gibi yeni web teknolojileri hakkında konuşan üyeler olarak değişti. Drop.org yavaşça tartışmalar ve düşünce akışı ile yönlendirilen bir kişisel deneyim ortamına dönüştü. Web teknolojileri hakkındaki bu tartışmalar, siteyi işleten yazılıma eklemeler olarak drop.org'un kendisinde deneniyordu.

Hemen sonrasında, Ocak 2001'de, Dries drop.org'un arkasındaki yazılımı 'Drupal' adıyla yayınlamaya karar verdi. Amaç diğerlerinin bu deneyim ortamını kullanması ve geliştirmesine olanak sağlamaktı; böylece daha fazla insan geliştirme için yeni yollar keşfedebilirdi. 'Dırupıl' olarak söylenen Drupal adı, 'damla' anlamındaki Hollandaca 'druppel' sözcüğünün İngilizce söylenişinden elde edilmiştir.

Yazılımın ilk sürümünden bu yana geçirdiği değişimleri içeren tam listeyi görmek için: http://api.drupal.org/api/drupal/CHANGELOG.txt/7/source