Drupal Nedir?

Çok genel olarak ifade etmek gerekirse; Drupal, herhangi bir programlama dili bilmeden farklı tipte web siteleri oluşturmanızı ve işletmenizi sağlayan bir "İçerik Yönetim Sistemi(İYS[İng: CMS - Content Management System])"dir. Ancak ilerleyen sayfalarda ve Drupal'ı tanıdıkça göreceksiniz ki Drupal sıradan bir İYS'nin çok ötesinde işlev ve olanaklar sunan, İYS'den çok daha gelişkin bir sistem; bir "İçerik Yönetim Çatısı/İskeleti(İng: CMF - Content Management Framework)" ve "Web Uygulama Çatısı/İskeleti(İng: WAF - Web Application Framework)"dir.

Drupal'ın en yaygın diğer iki İYS olan WordPress ve Joomla'dan temel farklarından birkaçı şöyle sıralanabilir:

  • İşlevler ve yapılandırılabilirlik bakımından çok daha esnek ve güçlüdür. Sınıflandırma, içerik türü, veri ayrıştıma/görüntüleme, tema, menü vb. temel alanlarda diğer İYS'lerle karşılaştırılamayacak, nerdeyse sınırsız denebilecek olanaklar sunar.
  • Basit kişisel(http://buytaert.net) sitelerden, çok gelişkin kurumsal(http://www.nasa.gov) ve resmi(http://www.whitehouse.gov) sitelere kadar hemen her tür sitenin yapılabilmesine olanak sağlar.
  • Eklentileri(birkaç istisna hariç) ücretsizdir.
  • Birçok iş temel eklentilerin sunduğu gelişkin özellik ve işlevlerle yapılabilir; diğer eklentilere çoğu kez gereksinim duyulmaz.
  • Tema sayısı diğer İYS'lere göre kısıtlı olsa da çok gelişkin ve esnek tema yapısı her tür tasarımın uygulanabilmesine olanak sunar. Sıfırdan, tamamen özgün ve özel temalar oluşturabileceğiniz gibi, temel temaları(base theme) kullanarak da tema geliştirebilirsiniz.
  • Çoklu site(multi site) özelliği ile tek kurulumla birçok farklı site kurup işletebilirsiniz.
  • Komut satırı uygulaması Drush ile birçok işi(kurulum, güncelleme vb.) birkaç basit komutla, saniyeler içinde yapabilirsiniz.
  • Daha gelişkin güvenlik ve SEO.
  • Burada sayamadığımız daha bir çok işlev ve özellik...

Bütün bu olumlu özellikleri yanında, öğrenme eğrisinin dikliği ve zorluğunu da belirtmek gerek. Şu görsel bunu vurucu bir biçimde özetliyor.

Drupal'ın diğer İYS'lere göre epeyce uzun ve zorlu bir öğrenme süreci olsa da bu süreç sonunda sunduğu olanaklar, işlevler ve güç verdiğiniz zaman ve emeği fazlasıyla karşılayacaktır.

Drupal'ın kurucusu Dries Buytaert'ın şu ifadesi Drupal'ın diğer İYS'lerle farkını özetle ortaya koyuyor:

"Bir blog oluşturmak istiyorsanız, WordPress kullanın. WordPress yapmak istiyorsanız, Drupal kullanın."

İçerik Görselleri: 
Dries Buytaert: "WordPress yapmak istiyorsanız, Drupal kullanın."
Drupal ve Diğer Yaygın CMS'ler için Öğrenme Eğrisi