Drupal Eklenti ve Tema Kurulumu

Drupal'ı kurduğunuza göre; şimdi onu eklenti ve temalar ekleyerek beğenilerinize göre özelleştirmek isteyebilirsiniz. Drupal eklenti ve temalarının yönetimi temel olarak birbirine oldukça benzer. sites/all dizinine giderseniz README.txt (BENİOKU.txt) adlı bir dosya bulacaksınız.

Aynı Drupal çekirdeğini kullanan tüm siteleriniz için özel eklenti ve temalar bu dizine kurulmalıdır . Bu, Drupal çekirdek dosyalarını kolayca güncellemenize olanak sağlar. Eklenti ve temalar -aşağıdaki belirtildiği gibi- modules ve themes adlı alt dizinlere kurulmalıdır:

  • sites/all/modules
  • sites/all/themes

Bilgi: Drupal 7 arabirimi üzerinden kurulum yaptığınızda eklenti ve temalar zaten sites/all altındaki ilgili alt dizinlere kurulacaktır.

Çekirdek dışı herhangi bir eklenti ya da temanın proje sayfasını ziyaret ederek hakkında özet bilgi bulabilirsiniz. Birçok eklenti ve tema ayrıca daha ayrıntılı bilgi sunan README.txt dosyası içerir.

Eklentinin README.txt dosyasını eklentiyi indirmeden okumak için http://drupalcode.org/project/EKLENTİADI.git/blob/HEAD:/README.txt adresini ziyaret edin. "EKLENTİADI" bölümünü ilgili eklentinin adıyla değiştirmeyi unutmayın.

Temaların README.txt dosyalarını temayı indirmeden okuma için kullanabileceğiniz adres:

http://drupalcode.org/project/TEMAADI.git/blob/HEAD:/README.txt