Adım Adım Türkçe Drupal 7 Kurulumu

Sitenin Drupal bölümünde genel olarak drupal.org belgeleri doğrudan çevrilerek ya da yararlanılarak kullanıldıysa da Drupal kurulumu konusunda Türkiye'deki Drupal kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları dikkate alınarak özgün ve özel bir içerik oluşturuldu.

Bu anlatımda paylaşımlı (shared) bir Linux hosting, cPanel veya benzeri bir yönetim paneli kullandığınız ve Drupal 7'yi Türkçe olarak kurmak istediğiniz varsayılmıştır.

 1. Drupal'ı indirin.
  http://drupal.org/project/drupal adresindeki "Recommended releases (önerilen sürümler)" bölümünden Drupal 7 çekirdeğinin güncel kararlı sürümünü indirin.
  Drupal çekirdeğinin indirilmesi.
  Bu anlatımın oluşturulduğu tarihte en güncel Drupal 7 sürümü 7.23'tü. Bu durumda indirilecek dosyanın adı drupal-7.23.tar.gz olacaktır. Eğer Windows tabanlı bir sunucuya kuracaksanız ve .gz uzantılı dosyaları çıkaracak bir yazılım kurulu değilse, .zip uzantılı olan dosyayı indirin.
 2. İndirdiğiniz dosyayı sunucunuza yükleyin.
  İndirdiğiniz drupal-7.xx.tar.gz dosyasını sunucunuzun public_html dizinine yükleyin. Bunu cPanel Dosya Yöneticisi ya da herhangi bir FTP programını kullanarak yapabilirsiniz.
  Eğer bir alt dizin ya da alt alan adına (subdomain) kurulum yapacaksanız, dosyayı bu dizine yükleyin/açın.
 3. Sunucuya yüklediğiniz dosyayı çıkarın (açın).
  İşlem tamamlandığında public_html dizini altında drupal-7.xx adlı bir dizin göreceksiniz. Bu dizin içeriğini bir üst dizine, yani public_html dizinine kopyalayın/taşıyın. Kopyaladıktan/taşıdıktan sonra, sıkıştırılmış dosyayı (drupal-7.xx.tar.gz ) ve çıkartılmış halini (drupal-7.xx dizinini) silebilirsiniz. İşlem tamamlandığında public_html dizini yaklaşık olarak aşağıdaki gibi görünmelidir:
  public_html dizini görüntüsü.
 4. Türkçe dil dosyasını indirip sunucunuza yükleyin.
  (Drupal'ı Türkçe olarak kurmak istemiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.)
  Drupal'ı kurulumdan sonra da Türkçeleştirmek olanaklı; hatta daha kolay. Ancak İngilizce bilmeyen kullanıcıların kurulum işlemleri sırasında da arabirimi Türkçe olarak görebilmesi için bu anlatımda dil dosyası yükleme işlemi kurulum öncesinde yapılacaktır.
  1. http://localize.drupal.org/translate/languages/tr adresinden Drupal 7 Türkçe dil dosyasını indirin.
  2. İndirdiğiniz drupal-7.xx.tr.po dosyasını public_html altındaki profiles/standard/translations dizinine yükleyin.
 5. Siteniz için bir MySQL veritabanı oluşturun.
  Drupal'da hemen hemen tüm içerik (sonradan yüklenen görseller ve diğer türdeki dosyalar vb. hariç), kullanıcı bilgileri ve ayarlar (settings.php, .htaccess vb. temel ayar dosyaları hariç) kurulum sırasında oluşturulan veritabanında saklanır.  Oluşturulan bu veritabanı için gerekli bilgiler settings.php'ye eklenerek veritabanı ve kurulum dizini birbirine bağlanır. Drupal 8'de -eğer kullanıcı gerekli izin ve yetkilere sahipse- bu veritabanı kurulum sırasında Drupal arabirimi üzerinden oluşturulabiliyor. Ancak bu anlatımda Drupal 7 konu edildiğinden, standart yöntem anlatılacaktır.

  Aşağıdaki işlemler yaparken veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı kullanıcı şifresini dikkatle not edin; çünkü Drupal kurulumu sırasında (Bkz: 8. adım) bu bilgiler sizden istenecek.

  1. cPanel'de MySQL Veritabanları (MySQL Databases) bağlantısına tıklayarak bir veritabanı oluşturun.
  2. Veritabanı için var olan bir kullanıcıyı atayın ya da yeni bir kullanıcı oluşturup atayın.
  3. "ALL PRIVILEGES" seçeneğini işaretleyerek, veritabanına atadığınız kullanıcıya tüm yetkileri verin.
 6. Drupal kurulumuna başlayın.
  Yukarıdaki tüm adımları doğru olarak uyguladıysanız, tarayıcıya sitenizin adresini (örn: siteadi.com) girip Enter tuşuna bastığınızda Drupal kurulumu başlayacak ve aşağıdaki gibi bir sayfa görüntülenecektir.

  Standart kurulum yapacağınız için "Save and continue (Kaydet ve devam et)" düğmesine tıklayın.
 7. Choose language (Dil seçin) sayfasında "Turkish (Türkçe)"yi işaretleyip "Save and continue" düğmesine tıklayın.
 8. Bu aşamada Drupal kurulum arabirim dili Türkçeye dönüşecektir (Dönüşmediyse sayfayı yenileyip tekrar deneyin.).  Veritabanı yapılandırması sayfasında "Veritabanı adı", "Veritabanı kullanıcı adı" ve "Veritabanı parolası" alanlarını veritabanını oluştururken not ettiğiniz bilgileri kullanarak doldurun ve "Kaydet ve devam et" düğmesine tıklayın.

  "Kaydet ve devam et" e tıkladıktan sonra Drupal kuruluma başlayacak ve kısa bir süre sonra temel yükleme ve güncellemeleri tamamlayarak "Siteyi yapılandır" sayfasını görüntüleyecektir.
   
 9. "Siteyi yapılandır" sayfasında, "Site Bilgisi" bölümünde, "Site adı" ve "Site e-posta adresi" alanlarını uygun biçimde doldurun.

  "Site bakım hesabı" site yöneticisi hesabıdır. Sitenizi bu hesapla yöneteceğinizden bilgileri özenle girmeniz önemlidir.
  • "Site e-posta adresi" alanına girdiğiniz e-mail adresi "E-posta adresi" alanına otomatik olarak gelecektir.
  • "Parola" alanına tahmin edilmesi ve kırılması güç bir parola girin. Bu parolayı -ezberlenmesi zorsa- güvenli bir yerde saklayın. Parolayı unutursanız sitenize giriş yapamazsınız (Bu sorunu ancak parolayı veritabanı yoluyla öğrenerek/değiştirerek düzeltebilirsiniz.).
  • "Sunucu Ayarları" bölümünde "Öntanımlı ülke" alanından Türkiye'yi (ya da site için uygun gördüğünüz başka bir ülkeyi) ve "Varsayılan zaman dilimi" alanından "Europe: Istanbul"u (ya da uygun gördüğünüz başka bir zaman dilimini) seçin.
  • "Kaydet ve devam et" düğmesine tıklayarak kurulumu tamamlayın.
 10. Her şey yolunda gittiyse, Drupal sizi tebrik ederek kurulumun tamamlandığını bildirecektir.

  "Sitenizi ziyaret edin." bağlantısına tıklayarak sitenizi görebilirsiniz. Tebrikler!

Tabii ki iş burada bitmiyor; hatta Drupal "maceranız" yeni başlıyor. Bundan sonrası için uzun ve görece zorlu bir öğrenme süreci sizi bekliyor. Ancak özen, dikkat ve özellikle sabırla devam eder, önünüze çıkan sorun ve sıkıntılar karşısında hemen pes etmez ve çözüm ararsanız, meraklı ve öğrenmeye açık olursanız, harcadığınız bütün zaman, çaba ve emeğe değdiğini, Drupal'ın karşılığı fazlasıyla verdiğini göreceksiniz.

İçerik Görselleri: 
Drupal çekirdeğinin indirilmesi.
public_html dizini görüntüsü.
Drupal Türkçe dil dosyası.
Drupal kurulum ekranı.
Drupal kurulumu: Dil seçimi ekranı.
Drupal kurulumu: Veritabanı bilgilerinin girilmesi.
Drupal kurulumu: Site yapılandırma.
Drupal kurulumunun tamamlanması.
Yeni Drupal sitesi kullanıma hazır.