Drupal Türkiye

DrupalTurkiye.org(DTO), Drupal Türkiye topluluğu üyelerinin bir araya gelebileceği, Drupal ile ilgili soru ve sorunlarına çözüm bulabileceği, kendini geliştirebileceği, yardımlaşabileceği, iletişim ve etkileşim içinde olabileceği bir platform oluşturma vizyonuyla kuruldu.

Halen geliştirilmekte olsa da DrupalTurkiye.org şu an kullanıma açıktır. DrupalTurkiye.org'a üye olarak; soru sorabilir, yanıt verebilir, içerik ekleyebilir, yorum yapabilir, sohbet edebilir ve sitenin diğer birçok özelliğinden yararlanabilirsiniz. Henüz fazlaca bir içerik bulunmasa da site sürekli olarak güncellenmekte, yeni içerikler eklenmektedir. DrupalTurkiye.org topluluğun katılımı ve paylaşımıyla zamanla çok daha zengin bir içeriğe sahip olacaktır.

DrupalTurkiye.org'da şu ana bölümler bulunuyor:

Drupal
Drupal'ın Book(Kitap) içerik türü ile oluşturulan bu bölümde, Drupal hakkında temel bilgiler yer alıyor. İçerik ağırlıklı olarak Drupal.org belgelerinin çevirisi/uyarlanması/yerelleştirilmesi ile oluşturuluyor ancak gerekli ve uygun durumlarda özgün içeriklere de yer verilebiliyor.

Drupal Dersleri
Bu bölümde kullanıcılar bilgi ve deneyimlerini diğerleriyle paylaşabiliyor. Özel içerik türü kullanılan bölümde; derslere görsel, belge(.pdf, .doc, .odp vd.) ve video(geliştirme aşamasında) eklenebiliyor. Çeşitli ölçütlere(Drupal sürümü, eklenti, tema) göre ders araması yapılabiliyor.

Drupal Eklentileri(Eklenti Tanıtımı)
Kullanıcılar bu bölümde kullandıkları ve yararlı buldukları eklentiler hakkında tanıtım yazıları yazabiliyor.

Drupal Temaları(Tema Tanıtımı)
Kullanıcılar bu bölümde kullandıkları ve beğendikleri temalar hakkında tanıtım yazıları yazabiliyor.

Drupal Destek
Bu bölümde kullanıcılar soru ve sorunlarını diğerleriyle paylaşıp yanıt ve çözüm arayabiliyor. Verilen yanıtlar içinden birini Onaylı Yanıt olarak işaretleyebiliyor. Özel içerik türü ile geliştirilmekte olan bu bölümde, "Onaylı Yanıt" seçiminden sonra sorunun kilitlenmesi, sorunun çözümlenmiş olarak işaretlenmesi ve çözüm durumunun arama ölçütü olarak kullanılması gibi özellikler üzerinde henüz çalışılıyor.

Drupal Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Adından da anlaşıldığı üzere, bu bölümde Drupal ile ilgili sıkça sorulan sorulara yanıtlar bulunuyor.

DrupalTurkiye.org'da şu ek bölümler bulunuyor:

Site Tanıtımları
Kullanıcılar geliştirdikleri Drupal tabanlı web sitelerini bu bölümde paylaşıp tanıtabiliyor. Siteler diğer kullanıcılar tarafından farklı ölçütlere göre değerlendirilip oylanabiliyor. Geliştirilmekte olan bu bölümde, oylama sonuçlarına göre arama yapma; haftanın sitesi, ayın sitesi seçimi vb. özellik ve işlevler de bulunacak.

Haberler
Başta Drupal olmak üzere, topluluğu ilgilendiren konulardaki gelişmeler bu bölümde paylaşılıyor.

Duyurular
Henüz planlama aşamasındaki bu bölümde çeşitli tür(site, üyelik, etkinlik, güncelleme vb.) ve kategorilerde duyurular yer alacak.

Sohbet

Şu an için basit bir sohbet odası ile yetinildi. İleride gerek duyulursa daha gelişkin bir sohbet sistemi kurulabilir.

DrupalTurkiye.org'da Geliştirilmekte Olan Özellikler:

Puan / Rütbe / Rozet sistemi

Kullanıcılar katılım düzeylerine, paylaşımlarına ve diğer kullanıcıların değerlendirmelerine göre puanlar kazanacak, rütbe ya da rozet elde edecek.

Ders Videosu Yükleme

Şu an için Ders içerik türüne eklenen videolar site doğrudan Youtube hesabına eklenebiliyor. Ancak üzerinde çalışılması gereken ayrıntılar var.

Responsive Theme

Tema responsive; genel olarak bir sorun yok ancak font icon vb. öğeler/özellikler gelişkin olmayan aygıt ve tarayıcılarda sorun çıkarabiliyor. Bu gibi birkaç orta/düşük önemde sorun var  ve ilk fırsatta giderilecekler.

DrupalTurkiye.org'da Geliştirilmesi Planlanan Bölümler:

İş ilanı

...

Yorumlar

Acemi kullanıcısının resmi

Öncelikle umuyorum bu site diğeri kadar gelişir ve kapanmadan yoluna devam eder bir çok kaynağın burada düzenli bir şekilde tutunabileceğine inanıyorum.

Site hakkında diğer yorumum ise yazı fontları ve rengi, fontlar biraz küçük ve daha canlı bir renge ihtiyacı var diye düşünüyorum. okurken kimi zaman insana zorluk çektiriyor.

Drupal Türkiye kullanıcısının resmi

Geri bildirim için teşekkürler.

Yazı tipi boyutu ve rengi(sitenin diğer görsel ve işlevsel unsur, öğe ve özellikleri gibi) değişik etkenler gözetilerek belirlendi ve birçok denemeden sonra bu hale geldi. Yine de genel olarak bu yönde görüşler gelirse boyut ve renk konusunda değişikliğe gidilebilir.

Bu gibi sitelerin yaşaması için hedef kitlesini oluşturan topluluk tarafından sahiplenilmesi ve desteklenmesi şart. Drupal Türkiye topluluğu siteyi kullanır, paylaşımlarda bulunursa hem site yaşar ve gelişir, hem topluluk büyür ve gelişir hem tek tek topluluk üyeleri gelişir.

(Bilgi: Yorumunuzu Drupal Destek bölümüne soru olarak eklemişsiniz, oradan silinip bu yazı altına yorum olarak eklendi.)