Views | Drupal Eklentileri

Views(Görünümler), Drupal'ın en çok kullanılan eklentisidir. Temel olarak; SQL, PHP vb. bilmeden/kullanmadan veritabanı sorgulamaları yapmak, verileri çok çeşitli ölçütlere göre süzmek ve farklı biçimlerde göstermek için kullanılan çok işlevsel, yararlı ve önemli bir eklentidir. "Views olmadan Drupal yarım kalır." dense abartılmış olmaz; ki zaten bu önemi ve değerine binaen Views eklentisi, Drupal 8 çekirdeğine dahil edildi.

Oluşturduğunuz içerikleri, sınıflandırma terimlerini, kullanıcıları ve olası diğer verileri Views ile istediğiniz ölçütlere göre süzebilir; sayfa, blok, ek vb. gösterimlerle sunabilirsiniz. Ek Views eklentileriyle slayt gösterisi, akordeon, kayan yazı vb. gösterim biçimlerini kullanabilirsiniz.

Views eklentisi kullanım örnekleri("Haber" adlı bir içerik türü ve yeterli sayıda içerik oluşturduğunuzu varsayarak.):

  • Views eklentisi ile haber içeriklerini tarihlerine göre sıralayan bir görünüm oluşturup "Güncel Haberler" adlı bir blok halinde sağ kenar çubuğunda gösterebilirsiniz.
  • Views eklentisi ile haber başlığı, içeriğinin bir bölümü ve eklenmiş görseli kullanarak bir slayt gösterisi oluşturup ana sayfada gösterebilirsiniz.
  • Views eklentisi ile haberlerinizi sınıflandırma terimleri ile kategorize edip, bu terimleri içeren içerikleri gösteren sayfalar/bölümler(bilim haberleri, sağlık haberleri vb.) oluşturabilirsiniz.

Bunlar Views eklentisi ile yapabilecekleriniz hakkında küçük ipuçları; kullanıp öğrendikçe siz de göreceksiniz ki Views ile yapılabilecekler neredeyse sınırsızdır.

Eklenti Bilgileri