Drupal 8 içerik ve sınıflandırma türleri hk.

Hata mesajı

  • Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.
  • Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Merhaba,

Bir proje üzerinde çalışıyorum. Proje ürün inceleme üzerine ve bununla ilgili sormak istediklerim var. Bunları da detaylı şekilde aşağıda açıklayacağım, nasıl yapmam gerektiğini siz belirtin lütfen.

3 adet içerik türüm mevcut:

Ürün inceleme (ürün incelemelerini bu içerik türünden yapacağım)

Ürün indirme (Ürün indirme bağlantıları da bu içerik türünden oluşturulacak)

Servisler (Ürün ile ilgili servis / destek kısmında yer alan içerikler de bu bölümde oluşturulacak);

Hepsini tek bir içerik türünde de toplayabilirdim fakat ileriki dönemlerde farklı şeyler de yapmak istiyorum. Bu sebeple hepsine ayrı ayrı içerik türü oluşturdum.

Sormak istediklerim;

1. Ürün inceleme içerik türünden Örnek ürün #1 şeklinde bir içerik oluşturdum. Bu içeriğe ürün indirme ve servisler içerik türünde oluşturacağım bir içeriği referans olarak atamak istiyorum.

2. Muhtemelen views ile yapılabiliyor fakat ben beceremedim. Düğüm içerisinde sabit kalacak şekilde "İnceleme / İndirme / Servisler bağlantısı eklemek istiyorum. (Tab olarak değil) Bu alanda da Ürün indirme ve Servisler içerik türünde yer alan içerikleri listelemek istiyorum.

Bir çok marka / model ve ürün olacak. Bunları içerik türü / sınıflandırma olarak en doğru şekilde nasıl dizayn edebilirim? (Buradaki fikirleriniz çok önemli.)

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 

Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
İlgili Eklentiler
Gönderi Bilgileri
istanbuly 12.03.2018 - 10:04

Merhabalar,

D7 içerisinde (https://www.drupal.org/project/field_group) Filed Group eklentisini kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bu eklenti size içerikleriniz içerisinde alanlar, sekmeler ve sayfalar oluşturmanızı sağlıyor. Tabii bu eklenti ile 3 değil tek bir içerik türü sizin isteğinize yanıt verebilir. 

Not: Eklentinin D8 versiyonu mevcut fakat Beta sürümündedir. Bu sürümü kullanmadığım için artı ve eksileri nelerdir bilemiyorum. İncelemenizde fayda var diye düşünüyorum.

 

Saygılarımla,

 

Hakan DEMİRCİ

 

Gönderi Bilgileri
Hkndmrc 12.03.2018 - 15:59

Merhaba, yanıtınız için teşekkür ediyorum. Ne yazık ki bunu 3 içerik türü için yapmak istiyorum, Drupal 7 versiyon da söz konusu eklentiyi kullandım.

Tekrardan teşekkür ederim, sevgiler.

Gönderi Bilgileri
istanbuly 12.03.2018 - 17:40

Merhaba,

Öncelikle, bu güzel soru için teşekkürler. Bütün gereksinimleri ayrıntılarıyla bilmeden çok kesin bir şey söylemek zor ama verdiğiniz bilgiler çerçevesinde:

1. Marka/Model hiyerarşik yapısında bir sözlük (vocabulary) ve bunu kullanan Ürün adlı bir içerik türü geliştirmenizi ve Ürün İnceleme, Ürün İndirme, Servisler içerik türlerine bir Entity reference alanı ekleyip Ürün içerik türü ile ilişkilendirmenizi öneririm.

2. Yapıyı 1. yanıtımdaki gibi kurarsanız, referans verilen içeriklerin başlıkları referans veren içeriklerde öntanımlı olarak listelenebilir. Daha gelişkin bir biçimde göstermek, istediğiniz alanları listelemek vb. isterseniz, Views ile önce referans verilen içerik türü için bir relationship ekleyip daha sonra referans verilen içerik türünün alanlarını referans veren içerik içinde gösterebilir ve istediğiniz biçimde temalandırabilirsiniz.

Ürünün ne olduğunu bilmediğim için net bir şey söyleyemiyorum ama Marka/Model sözlüğü dışında Ürün Kategorisi, Üretim Yılı, Renk, Boyut vb. başka sözlükler (ya da içerik türü içinde basit seçim alanları) oluşturabilirsiniz.

Takıldığınız yerlerde bu yanıt altına yorum olarka ya da kapsam farklıysa yeni soru olarak sorabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 13.03.2018 - 10:58