Drupal 7 mi 8 mi ?

Hata mesajı

Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Belki çok klasik bir soru ama 4 yıl önce bıraktığım 5.x drupal den sonra tekrar bi proje çalışması için ve drupali öğrenip geliştirmek için başlamak istiyorum malum soru özellikle yeni başlayacaklar için siz hangisini tercih edersiniz 7 mi 8 mi ?

Teşekkür ederim.

Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
Gönderi Bilgileri
hakidagi kullanıcısının resmi hakidagi 05.06.2016 - 14:02

Daha önce başka bir soruya verdiğim yanıtı aktarıyorum:

"Destek isteyenlere ve müşterilerime de hep söylediğim gibi; hem Drupal 8 henüz yeterince olgun değil hem de birçok önemli ve gerekli eklentinin Drupal 8 sürümleri yok. Bu nedenle, basit bir site olmayacaksa, Drupal 7 kullanmak çok daha sağlıklı ve kolay olur."

Buna ek olarak, yalnızca kendiniz için değil müşteriler için de site geliştiriyorsanız:

Drupal 7 ile 8 arasında Drupal geliştirme bakımından büyük farklar var. Drupal 7 bilgisiyle Drupal 8 web sitesi geliştiremezsiniz. Halen yayındaki Drupal sitelerinin çoğu Drupal 7 tabanlı ve Drupal 7 bir süre daha yeni projelerde de kullanılacaktır. Yeni projelerden uygun olanları için Drupal 8 de kullanılabilir. Piyasada ayrıca birçok Drupal upgrade (6/7'den 8'e) ve sorun giderme (6/7) işi var.

Yani, bir Drupal geliştiricisi olarak her ikisine hatta Drupal 6'ya bile hakim olmanız gerekir; ancak kendiniz için site geliştirecekseniz, proje gereksinimlerine uygun sürümü (7 veya 8) seçip kullanabilirsiniz.
 

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 06.06.2016 - 11:31

Çok teşekkür ederim ufak bir araştırmadan sonra bende 7 ye karar verdim hem dil hem eklentiler açısından 7 gayet kullanışlı. Evet drupal 8 de bazı önemli kolaylıklar getirmişler çekirdeğe yada editöre bazı eklentileri direk gömmüşler felan. Şimdiki sıkıntım umarım yine zorluğundan bıkıp erken pes edip tekrar joomlaya dönüş yapmam.

Saygılar

Gönderi Bilgileri
hakidagi kullanıcısının resmi hakidagi 06.06.2016 - 21:51