Firma rehberi

Hata mesajı

Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Merhaba arkadaşlar,
drupal ile firma rehberi yapmaya çalışıyorum içerik türünü filan oluşturdum ama firmasını ekleyen kullanıcı o firmaya ait ürünlerini de eklemesi gerekiyor bunu nasıl yapabilirim?

Etiketler:
firma, rehberi
Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
Gönderi Bilgileri
veli33 17.11.2015 - 01:02

Merhaba,

Eğer ürün sayısı 5-10 civarında olacaksa, kolay bir yol olarak, "Firma" içerik türüne Field Collection ile ürün alanı ekleyebilirsiniz. Daha fazla sayıda ürün olacaksa, daha gelişkin ve zor bir yol olarak, "Ürün" içerik türü oluşturup  Entity Reference kullanarak ürünü firma ile ilişkilendirebilirsiniz. Kullanıcıların yalnızca kendi firmasına ürün ekleyebileceği biçimde bir sınırlandırma yapmak gerekecek; bunu da önce yalnızca geçerli kullanıcıya ait firma içeriklerini gösteren, Entity Reference görünümlü bir view oluşturarak sonra da ürün içerik türüne bu view'u kullanan bir Entity Reference alanı ekleyerek yapabilirsiniz. Daha sonra yine Views ile ilgili kullanıcıyla ait içerikleri (firma, ürün) istediğiniz biçimde gösterebilirsiniz.

Not: Daha önce benzer uygulamalar geliştirdiğimden, çalışacağını biliyorum ama elde somut örnek olmadan yazdığımdan, yazarken benim de kafam karıştı; umarım mantık yanlışlığı yapmamışımdır. Uygulamada kafa karışıklığı daha az olacaktır ama çok ince ayrıntılar var ve dikkat edilmezse epey uğraştıracaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 17.11.2015 - 09:56

Yanıt için teşekkürler,

ben firmalar ve ürün ekle adında iki içerik türü oluşturdum ve firmalar içerik türüne ürün adında bir field ekledim sonra Entity Reference ile ilişkilendirdim çok güzel çalışıyor, fakat tek bir sıkıntı var oda kullanıcı önce ürün ekle diyerek ürününü eklemesi sonra da firmalar içerik türüne firmasını eklerken ürün kısmına eklediği ürünün başlığını yazması gerekiyor. Yani etiket mantığı ile çalışıyor ben kullanıcı firma eklerken ürün fieldin de ürün ekle içerik türünde tüm alanların gözükmesini istiyorum bu mümkünmü çok karışık anlattım sanırım ama resim eklersem daha açıklayıcı olur gibi:

http://s541.photobucket.com/user/veli3350/media/Entity%20Reference_zpsjz25caue.jpg.html

Gönderi Bilgileri
veli33 18.11.2015 - 10:08

Eğer ürünler firmalara özgü değilse, ürünler birden fazla firma tarafından kullanılabiliyorsa, bu mantık doğru olabilir ancak böyle değilse bu mantık yanlış/ters ve kullanışsız. Verdiğim yanıtta da görebileceğiniz gibi; kullanıcı önce bir (ya da daha çok) firma içeriği oluşturacak ondan sonra ürün içeriği oluştururken firmayı seçecek. Firma az sayıda (belki kullanıcı başına 1 adet) ve nadiren güncellenen ama ürün çok sayıda ve sıkça oluşturulan bir içerik türü olacağına göre, her seferinde önce ürün içeriği oluşturup sonra firma içeriğini düzenlemek yerine, doğrudan ürün içeriği oluşturmak daha makul (verdiğim yanıttaki gibi). Yine vurgulamak isterim; eğer ürünler birden fazla kullanıcı/firma tarafından ortak olarak kullanılabilecekse (bu da epey karmaşa ve sorun çıkarabilir), sizin gittiğiniz yol doğru.

Ürün ekleme kısmını ise Entity Reference View Widget ile halledebilirsiniz. Ürünleri istediğiniz alanlarla listeleyen bir view oluşturup, Entity Reference alanında kullanacaksınız.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 18.11.2015 - 10:32

Merhabalar,

Entity Reference nin ben ortak kullanıldığını bilmiyordum, önerdiğiniz field collection daha hızlı bir yöntem gibi ben asıl Entity Reference nin kullanımıda öğrenmek için kurcalamıştım ama bu konuda işime yaramıyor yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Gönderi Bilgileri
veli33 19.11.2015 - 23:02