Kategorilendirme Hakkında..

Hata mesajı

Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Merhaba arkadaşlar.

Localde Drupal 7x kullanarak sağlık sitesi oluşturmaktayım.(Portal tarzı bir çok kategori mevcut.) 

Site neredeyse bitti bitecek Fakat; Çok önemli değil diye Taxonomy kullanmadım. Bu sorun olurmu sizce ?
Şayet sorun olur diyorsanız  Siteyi bitirme aşamasına gelmişken (menüler,views, bloklar, sayfalar vs...) hepsi bitmişken şu aşamada ekleyebilirmiyim.

Ekleyebilirsin diyorsanız nasıl bir yol izlemeliyim..

Teşekkür ederim.

Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
Gönderi Bilgileri
alayel 02.02.2015 - 16:23

Merhaba,

"Birçok kategori mevcut" ve "Taxonomy kullanmadım" diyorsunuz; peki kategorileri nasıl oluşturdunuz ve kullandınız?

Açıkçası "...çok önemli değil diye Taxonomy kullanmadım" ifadesini anlamakta ve yorumlamakta güçlük çekiyorum. Neden önemli değil? Neye göre önemli değil?

Anladığım kadarıyla site neredeyse tamamlanmış. Yine de eğer önemli ölçüde içerik oluşturulmadıysa, bu aşamada kategorilendirmeyi -olağan Drupal yöntemleri uyarınca, olması gerektiği gibi- taxonomy kullanarak geliştirebilirsiniz. Bu, birçok yapıda yeni yöntem ve kurgu gereği değişiklik yapmanız gerekeceği için, epey emek ve zaman gerektirebilir ancak hatalı kurgulanmış, sağlıksız, ileride büyük sorunlar çıkarabilecek hatta sitenin yeniden yapılmasını gerektirebilecek bir yapıyla devam etmektense, bu emek ve zamanı şimdi vermek çok daha doğru ve mantıklı bir seçim olacaktır.

Siteyi görmeden, ayrıntılı olarak incelemeden nasıl bir yol izleyeceğinize ilişkin bir şey söylemem olanaklı değil. Ayrıca bu çok zaman alacak ve gönüllü/ücretsiz destek/yardım kapsamından öte, profesyonel çalışma kapsamına girebilecek bir şey olur. Zaten siz Drupal ile site geliştirebilecek düzeyde bilgi ve deneyim sahibisiniz. Kararınızı verdikten sonra, gerisi Google ile araştırmaya ve çalışmaya kalıyor. Takıldığınız yerlerde yine yazarsınız, elden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İyi çalışmalar.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 03.02.2015 - 09:42

Merhaba,

-Bütün kategori isimlerine bir içerik türü, ve her içerik türüne bir views oluşturdum. Bu views lere hem blok hem de sayfa oluşturdum. Views ile oluşturduğum sayfalara menü ekledim. Menüleri de mega menü kullanarak sitenin birincil linklerine ekledim.

Blokları da anasayfa da yayınladım.

-Önemli değil derken, şu an site hazır sayılır ve Taxonomy kullanmadan kategoriler oluştu.
Yani, Taxonomy  kullanmadan kategoriler oluşmaz mı ? Yada Taxonomy seo açısından mı önemli ?
Yada siteye giren ziyaretçiler açısından mı önemli ? Yada ileride site hata vermeye mi başlar?
Hangi açıdan önemli ne olur bana yardım edin J

-Tema ile oynama yaparken site nasıl görünüyor, Blokların,sayfalar’ın görünümünü ayarlamak için sadece demo içerikler girildi.  

-Zaman önemli değil, Site bu denli hazır sayılırken nasıl başlayacağım konusunda bir ışık verirseniz ben gerisini hallederim.

-Site localde olduğundan görebilme şansınız yok ama dilerseniz Ammy yada teamviewer dan bakabilirsiniz.

Bir kaç resim ekledim fikriniz olsun diye.

Saygılarımla..

http://imageshack.com/a/img912/2350/Z8OjRG.png
http://imageshack.com/a/img661/2676/St8FFp.png
http://imageshack.com/a/img661/9608/MZEANJ.png
http://imageshack.com/a/img673/7984/s4GiB0.png

Gönderi Bilgileri
alayel 03.02.2015 - 15:37

Taksonomi "sınıflandırma bilimi"dir; Drupal'ın icat ettiği bir şey değildir ancak Drupal'da sınıflandırma/kategorizasyon için kullanılan sisteme de taxonomy denmiştir. Eğer kategoriler için kullandığınız içerik türleri farklı alanlara ve yapılara sahip değillerse ya da farklı biçimde temalandırılmaları vs. gerekmiyorsa, içeriği sınıflandırmak için geliştirilmiş hazır bir sistem olan taxonomy varken içerik türlerini bu iş için kullanmak doğru/mantıklı/verimli/sağlıklı bir yol değil. Çok özel koşullar dışında, içerik türü; farkı amaçlara yönelik, farklı alanlar içeren, farklı yapılardaki, farklı olarak sunulması gereken vs. içerikler için kullanılmalıdır, kategorilendirme için değil. Ayrıca sınıflandırma için taxonomy kullanmayarak, ileride gereksinim duyabileceğiniz birçok taxonomy eklentisi vb. olanaklardan da mahrum olacaksınız. Çünkü Drupal'da sınıflandırma için taxonomy kullanılır, içerik türleri değil.

Bunlar dışında, taxonomy yerine içerik türü kullanmanın iş yükü, bakım, kullanışlılık, performans vb. birçok sorun yaratması olası. Özetle; yol yakınken dönün ve sitenizdeki içerikleri sınıflandırmak, kategorilendirmek için taxonomy kullanın.

"-Tema ile oynama yaparken site nasıl görünüyor, Blokların,sayfalar’ın görünümünü ayarlamak için sadece demo içerikler girildi." biçimindeki sorunuzu anladığımdan emin değilim ama şunları önerebilirim:

Temalarınızı Switch Theme, ThemeKey gibi eklentilerle ön tanımlı tema yapmadan deneyebilirsiniz. Blok bölgelerini ise blok yönetim sayfasındaki "Blok bölgelerini göster (Demonstrate block regions)" bağlantısıyla görüntüleyebilirsiniz.

Maalesef TeamViewer vb. ile sitenizi incelemeye zamanım yok; bu yanıt ve yorumları bile iş güç arasında, alelacele yazıyorum.

NOT: Yorumlarınızı "Yanıt" olarak eklemişsiniz; silip yorum olarak yeniden oluşturmam gerekti. Bundan sonrası için (eğer gerçekten Destek bölümündeki bir soruya çözüm/yanıt vermiyorsanız) lütfen "Yorum Ekle" düğmesini kullanın.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 03.02.2015 - 20:46

Merhaba,
1 = Dediğiniz gibi taxonomy kullanarak yeni baştan oluşturdum kategorileri.
http://hizliresim.com/N3OLkQ
"Kategoriler" adında bir sözlük ve ekteki resimde de gördüğünüz gibi Terimler ekledim.
Şu an sadece "Kategoriler" adında bir  içerik türü oluşturdum. 
Bu içerik türüne Manage Fields bölümünden taxonomy yi ekledim.
 "göz sağlığı" ve "gribal enfeksiyonları" terimlerine birer-ikişer içerik ekledim.
"Kategoriler" adında bir views oluşturdum. 
Şimdi ben "Göz Sağlığı" terimine eklediğim içerikleri "Grid" şeklinde  blok olarak eklemek ve bu bloğu anasayfada yayınlamak istiyorum. 
Daha önce Views te "FILTER CRITERIA" dan "type"  bölümünden İçerik türünü seçiyordum ve sadece istediğim içerik türünü yayınlıyordum. 
Şimdi nasıl yapacağımı bilemedim :(

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 

Gönderi Bilgileri
alayel 04.02.2015 - 19:40

Taxonomy ile yeniden yapılandırmanız doğru bir seçim olmuş. Bunun için özel bir içerik türü oluşturmaya gerek yoktu ancak var olan article (makale) ve basic page'den (sayfa) farklı alanlar ve özellikler gerekiyorsa tabii ki özel içerik türü/türleri geliştilebilir. Ancak "Kategoriler" adlı bir içerik türü kafa karıştırıcı olabilir. İçeriğin niteliğine uygun bir adlandırma (örn: haber, köşe yazısı, pratik bilgiler vb.) ve yapılandırma daha uygun olurdu.

Ayrıca oluşturduğunuz sözlüğü tüm içerik türlerinde kullanabilirsiniz; tek bir içerik türüyle sınırlı değilsiniz. Örneğin Diyet terimi ile kategorilendirilmiş hem blog yazısı, hem haber hem de başka tür içerikler olabilir. Bunları Views ile hem terim hem içerik türü hem de daha başka birçok niteliklerine göre çekebilir ve liste, ticker, slideshow, carousel vb. farklı biçimlerde gösterebilirsiniz. İsterseniz kullanıcılara arama özelliği de sunup Views exposed filters ile örneğin Göz Sağlığı ile etiketlenmiş Haber türündeki içerikleri listeleyebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Son yorumunuzdaki soruya gelince: Drupal zaten terimlerle etiketlenmiş içerikleri listeleyen ön tanımlı bir yapı sunuyor ancak özel/farklı bir gösterim için yeni bir view oluşturmanız doğru olur.

Ancak burada önemli bir nokta var. Drupal'ın çekirdek terim gösterim yapısı ile aynı path pattern'ini kullanırsanız (örn: siteadi.com/kategoriler/diyet), oluşturduğunuz view görünümü değil, Drupal'ın çekirdek gösterimi gösterilir. Bunu aşmak için 2 seçeneğiniz var: Ya çakışmayacak, farklı bir path pattern'i kullanacaksınız (örn: siteadi.com/kategori/diyet, siteadi.com/diyet vb.) ya da "Taxonomy display" ile çekirdek gösterimini sizin view'unuzla override edeceksiniz.

Diğer bir önemli nokta da URL'den terim bilgisini almak. Bunun için de şu adımları izlemelisiniz:

  1. "Content: Has taxonomy term ID" bağlamsal süzgeci (contextual filter) ekleyin.
  2. "Provide default value" için "Taxonomy term ID from URL"i seçin.
  3. "When the filter value IS in the URL or a default is provided" bölümünden "Specify validation criteria" seçin.
  4. "Validator"dan Taxonomy term'ü seçin.
  5. "Filter value type"dan "Term name converted from term ID"yi seçin.

Fazla zamanım olmadığı için ancak anahtar noktaları anlatabildim. Gerisini hem bu sitedeki derslerden hem Google'da yararlanarak çözebilirsiniz. Çözemezseniz yine yazın, yardımcı olmaya çalışayım.

İyi çalışmalar.

EK: Çok uzun ve genel bir yanıt yazmak isterken son yorumunuzdaki asıl soruya yanıt vermeyi unutmuşum: Diyet ile etiketlenmiş içerikleri listeletmek için, içerikleri listeleyen bir gösterim oluşturun ve Filter Criteria'dan ("Content: Has taxonomy term" ile) ilgili sözlük ve terime göre sonuçları filtreleyin. Daha sonra blok görünümünü istediğiniz biçimde grid olarak ayarlayabilir ve blok yönetim sayfasından bu blokun istediğiniz bölgede gösterilmesini sağlayabilirsiniz (Daha gelişkin blok seçenekleri için Context vb. kullanılabilir.)

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 05.02.2015 - 15:24

Ne zor şeymiş bu taxonomy yaw. 

2-3 yıldır ara ara uğraşsam da  drupal ile haşir neşirim ama hiç taxonomy üzerinde durmamışım :( Yazık bana :(

Çözecem ama az kaldı..

Bir konu hakkında fikrinizi alayım.  
10'a yakın blok ve sayfa olacak sitede, "Performans ve Hız bakımından" tek views oluşturup blok ve sayfa eklesemmi daha iyi olur,  yoksa ayrı ayrı views'lermi  eklemeliyim

 

Teşekkürler yardımın için. 

Gönderi Bilgileri
alayel 06.02.2015 - 12:17

Anlattığım ve size zor görünen işlemler daha çok Views ile ilgili. Kişiye, bilgiye, deneyime göre değişir ama genel olarak şöyle söylenebilir: Taxonomy çok zor değildir ancak Views epey zordur; çok çalışma, emek, zaman ve sabır gerektirir (Bunların karşılığını da verir ama.).

Şu sorunuzu ise bu kadar veriyle anlamak ve yorumlamak zor:

"10'a yakın blok ve sayfa olacak sitede, "Performans ve Hız bakımından" tek views oluşturup blok ve sayfa eklesemmi daha iyi olur,  yoksa ayrı ayrı views'lermi  eklemeliyim"

Çok genel bir bakışla ve anladığım kadarıyla yanıtlamaya çalışayım: Bildiğim kadarıyla, çok sayıda gösterim (view) kullanmakla çok sayıda gösterim yerine görünüm (display) kulanmak arasında performans bakımından çok fark yok. Performans bakımından asıl belirleyici olan Views ile çekeceğiniz verilerin ne sıklıkla güncelleneceği ve ne düzeyde önbellekleme (caching) kullanacağınızdır.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 07.02.2015 - 12:18