Views ile filtrelenmiş veri çekme.

Hata mesajı

Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Arkadaşlar yaptıklarımı detaylı anlatarak bir sorum olacak.

Bir içerik türü oluşturdum ve bu içerik türünde Sanatçının adı soyadı, biyografisi ve resmi var.Ana sayfaya bu resimleri gösteren bir views bloğu oluşturdum. Resme tıklayınca ilgili resimdeki sanatçıya ait içeriği gösteriyor.

Şimdi içerik bölümünde bu sanatçıya ait albümleri de sıralamak istiyorum. Bu noktada tıkandım. Sınıflandırmadan Albüm adında sözlük oluşturdum ve albümleri oraya terim olarak ekledim. Daha sonrada tıklanan sanatçıya göre bu terimleri çekip bir block'ta göstermek istiyorum. Bu albümleri de tıklayınca içindeki şarkıları gösterecek bir yapı oluşturmak amacım.

Bu nokta da iki sorum olacak.

  1. Albümleri listelemenin daha mantıklı bir yolu var mı? Yoksa benim taxonomy'den block'a veri çekmem doğru bir yol mu?
  2. İlgili sanatçıya göre albüm listeleme işini yapamadım. Contextual filters bölümünden bir şeyler yapmaya çalıştım ama olmadı. Views'i oluştururken aşağıdaki ön izlemenin olduğu bölümde deneme yapınca oluyor ama sayfa da gösteremiyorum.
Etiketler:
views
Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
Gönderi Bilgileri
serkani 17.06.2014 - 23:03

Aşağıdakileri Drupal üzerinde denemeden, kuramsal ve ezberden yazıyorum; yanlışlar olursa fark ettikçe düzeltirim:

Şarkıcı, albüm ve şarkı içeriklerinin özelliklerine göre bir çözüm bulunmalı. Sözlük kullanarak, şarkıcı içerik türüne albüm için bir terim başvurusu (term reference) alanı ekleyip albümler sözlüğünden ilgili terimleri (albüm adı) seçerek şarkıcıya atayabilirsiniz. Ancak albümler için daha fazla bilgi sunmak istiyorsanız, albümler için sözlük yerine özel bir içerik türü oluşturmak daha makul görünüyor. Albüm içerik türüne şarkıcı için bir varlık referansı (entity reference) alanı ekleyip, albüm içeriği oluştururken ilgili şarkıcıyı seçebilirsiniz. Böylece her albüm bir şarkıcıya atanmış olur. Views ile de şarkıcı ve albüme göre arama/listeleme yapabilirsiniz. Şarkıları albüme alan kullanarak ekleyebilir ya da aynı mantıkla, şarkı içerik türü oluşturup yine varlık referansı kullanarak ilgili albüm ve şarkıcıyı atayabilirsiniz.

Bunların ayrıntılarına bu kısıtlı alanda girmek istemiyorum; ki çok zaman ve emek de gerektirir. İnternette bu konuda çok sayıda bilgi ve örnek var. Siz çalışmaya başlayın, arayıp çözüm bulamadığınız, tıkandığınız noktada yine buraya yazın; elden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 17.06.2014 - 23:57