Foto Galeri Yapımı

Hata mesajı

  • Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.
  • Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

http://www.tubitak.gov.tr/tr/foto-galeriler

veya

http://fotogaleri.milliyet.com.tr/yasam/

 

gibi galeri nasıl yaparım. Aslında Sadece views kullanarak yaptım ama görsel olarak çok hoş olmadı.

Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
Gönderi Bilgileri
serkani 15.05.2014 - 11:07

Şurada bu gibi işler için kullanılabilecek eklentiler karşılaştırılmış: https://drupal.org/node/418616

Görsellik kısmı sizin yaratıcılığınız ve tasarım yetenekleriniz ile CSS başta olmak üzere web tasarım/geliştirme bilgi ve becerilerinize bağlı. Drupal çok esnektir ve bu anlamda neredeyse sınırsız olanaklar sunar; web tasarımı bağlamında hemen her şeyi gerçekleştirmek olanaklıdır. Yaptığınız çalışmayı ve yapmak istediğinize örnek olabilecek bir çalışmayı paylaşırsanız, daha net ve ayrıntılı öneriler sunabilirim.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 15.05.2014 - 16:12

Cevabınız için teşekkürler.

CSS bilgim var ama drupalde ki class isim mantığını anlayamadım.

 

Aşağıdaki iki image paylaştım. 1. si yapmak istediğim galeri sayfasının tam olmamış hali.

Örneğin Firebug' tan bakınca "class="views-field views-field-title" gibi bir class ismi görüyorum ama bu classı düzenleyemiyorum çünkü class ismi kurallarına uymuyor. Nereden düzenleme yapacam, yolu nedir? Biraz karıştırdım ama umarım anlarsınız. İkinci resimden de anlaşılacağı üzere mevzuyu tam anlamadım.

 

Gönderi Bilgileri
serkani 15.05.2014 - 22:34

resimler

http://i.hizliresim.com/YPg40k.png

http://i.hizliresim.com/b8ByoZ.png

Gönderi Bilgileri
serkani 15.05.2014 - 22:36

Drupal HTML öğelerine olası tüm CSS class'ları atar. Siz gereksinimlerinize göre ilgili class'ı seçip CSS ile düzenleyebilirsiniz. Verdiğiniz örnekte, gösterim başlığına (views title) 2 adet class atanmış:

1) views-field

2) views-field-title

"views-field" ile yalnızca "title"ı değil, gösterimdeki tüm alanları (field) biçimlendirebilirsiniz. Yalnızca gösterim başlığını biçimlendirmek istiyorsanız, "views-field-title"ı kullanmalısınız.

Sanırım siz her ikisini birden aynen koddaki gibi "views-field views-field-title" biçiminde yazıp kullanmayı denediniz ve doğal olarak sonuç alamadınız. Yani kurallara uymayan Drupal değil, sizsiniz. :)

Daha ileri aşamalarda, Views'un sunduğu "Rewrite results" özelliği ile bu ön tanımlı class'lar yerine kendiniz class atamaları yapabilir hatta istediğiniz biçimde HTML çıktısı oluşturabilirsiniz.

Eğer sabırla, acele etmeden, gerekli emek ve zamanı vererek Drupal tema sistemini öğrenmeye çalışırsanız, "sallama" vb. yöntemlere gerek kalmadan tüm görünümü istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz. WordPress tema sistemini öğrenmem 1-2 saatimi aldı; Drupal'ınkini öğrenmem ise en az 1-2 ayımı. Tamamen ve çok ileri düzeyde öğrendiğimi de iddia edemem. Ancak şu an için Drupal temasına dönüştüremeyeceğim hemen hiçbir tasarım/yapı yok. Verdiğim zaman ve emeğin karşılığını fazlasıyla aldım.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 15.05.2014 - 23:15

Benim burdaki eksiğim bir elemente birden fazla class bağlandığını bilememek. CSS çok araştırdım çokta kullandım ama bunu ilk defa burda gördüm gerçekten. İki class ı tek class mış gibi görüp ona göre düzenleme yapmaya çalıştım ve kurallara uymayan ben oldum gerçekten. :)

Ayrıca daha önce içerik yönetim paneli kullanmadım. Kendi yönetim panelimi kendim oluşuturuyordum ancak çevremdekilerin tavsiyesi ile drupal kullanmya başladım. Dolayısıyla diğer içerik yönetim sistemleri ile karşılaştıramam ama şimdiye kadar drupal ile yapılmış sistemlerden aldığım izlenimle drupali öğrenmek için çabalıyorum. 

Cevaplarınız için teşekkürler yeni birşeyler kazandım sayenizde. İyi çalışmalar...

Gönderi Bilgileri
serkani 16.05.2014 - 10:39

Merhabalar,

https://www.drupal.org/project/juicebox

Bu eklenti belki işinize yarayabilir. Ben bir sitede kullanıyorum. Gayet memnunum. Responsive desteği mevcut. Full size desteği mevcut. Views ile entegreli. Çok kullanışlı bir eklenti.  Olur da kafanıza yatar ve kurmaya karar verirseniz yardımcı olurum elimden geldiğince. Ben şu an için sadece node title gösterdim resimler içinde ama isterseniz body alanını da gösterebilirsiniz. 

Örnek olarak görmek isterseniz;
http://www.caglacapa.com/taxonomy/term/1

 

Saygılarımla.

Gönderi Bilgileri
Hkndmrc 23.03.2015 - 19:46