Resimleri sıkıştırma - ağırlığını düşürme

Hata mesajı

Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Selamünaleyküm arkadaşlar,

Resimleri yüklerken dosya büyüklüğünü düşürmek için yardım istiyorum. Görsel araç takımı sadece çözünürlüğü değişen (piksel) resimlere müdahale ediyor. Sizce bu konuda  ne yapabilirz?

Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
İlgili Eklentiler
Gönderi Bilgileri
barracuda 13.05.2014 - 14:31

Merhaba,

ImageAPI Optimize eklentisi işinize yarayabilir. Ayrıca Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmenizi öneririm.

İyi çalışmalar.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 14.05.2014 - 01:24

Hocam o modülü denedim fakat Görsel araç takımı sayfasından ayarları değiştirmek istediğimde 'The specified path /usr/bin/jpegtran does not exist.' uyarısı alıyorum. Bu uzantıyı sildiğim zaman ise yine resimlere müdahale etmeden yükleme gerçekleşiyor.

Gönderi Bilgileri
barracuda 14.05.2014 - 11:49

Belirttiğiniz hata iletisini Google'da aratınca şu sayfayı buldum: https://drupal.org/node/1778790 İlk yanıtta önerilen 1. çözümü deneyin; yani hosting firmanızla görüşüp "open_basedir" kısıtlamasını kaldırmalarını isteyin.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 15.05.2014 - 01:33

Hocam bendeki hata sadece size gönderdiğim cümle. O kişinin orada yazdığı gibi open_basedir hatası içermemekte. open_basedir ile nette araştırma yaptım güvenlikle alakalı bir komutmuş. Onun için bu adımı geçip 3. adımı denedim fakat ondanda bir sonuç alamadım. /home/xx/ uzantımın içinde bin klasörü yoktu, önce bin klasörü oluşturup (/home/xx/bin/jpegtran) içine attım ilgili dosyayı fakat sonuç değişmedi:) Yanlış bir yol mu izledim bilemiyorum. ImageMagick modülüne baktım onda da server ile ilgili beni aşan adımlar var gibi. Ne yapacağımı şaşırdım doğrusu:)

Gönderi Bilgileri
barracuda 15.05.2014 - 18:41

Oradaki usr/bin dizini sunucunun Linux işletim sistemine ait olan bir dizin; web dizini ile ilgisi yok. Eğer sunucu sizin denetiminizde değilse, paylaşımlı hosting kullanıyorsanız sizin bu sorunu giderme şansınız yok; hosting firmanızla görüşün. Windows hosting kullanıyorsanız zaten bu dizin yoktur; onda bu işler nasıl yapılır, yapılabilir mi araştırmak gerek. 3. adım dediğiniz ise kendi özel yazılımınızı derlemekle ilgili; hem Linux hem programlama bilgi ve deneyimi gerektirir. 1. ve 3. adımlarla çözemiyorsanız 2. adım, yani hosting değiştirme çözüm olabilir.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 15.05.2014 - 20:31

Paylaşımlı sunucu olduğundan firma ile iletişime geçtim fakat olumsuz yanıt aldım. Şu an için yapacak başka da bir yol gözükmüyor gibi. Emeğiniz için teşekkürler.

Gönderi Bilgileri
barracuda 17.05.2014 - 19:08