Drupal 7 views'e özel sayfa

Hata mesajı

Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Selam Arkadaşlar,

Acaba drupal 7 de hazırlamış olduğum bi views sayfası için harici özel bi sayfa(node.viewsadi.php şeklinde) nasıl hazırlarım. Bunu istememdeki amaç vieslerde site çok yavaşlıyor. Bu hazır temalarda harici views sayfaları görüyorum sistemde çok hızlı. Nette baya araştırdım ama bi kaynak bulamadım.

Temel Bilgiler
Drupal Sürümleri:
İlgili Eklentiler
Gönderi Bilgileri
salihads 31.03.2014 - 17:39

Merhaba,

Oluşturduğunuz Views sayfasının adına bağlı olarak bir template dosyası oluşturabilirsiniz. Örneğin "Haberler" adlı bir Views sayfa görünümü hazırladıysanız, tema dizininde "views-view--haberler--page.tpl.php" bir dosya oluşturup bu görünüme özel bir tema uygulayabilirsiniz.

Views zaten olası/geçerli template dosyaları için önerilerde bulunur. "İleri Düzey" sütunundaki "Diğer" bölümünde yer alan "Tema: Bilgi" bağlantısına tıklarsanız, uygun dosya adlarını listeleyen bir kutucuk açılacaktır.

Not: Sorunlarınızın durumu hakkında geri bildirimde bulunur, çözüldüyse nasıl çözüldüğünü anlatırsanız diğer Drupal kullanıcıları için de yararlı olur. Ayrıca ilgili eklenti, tema, etiket vb. alanları eksiksiz doldurmanız bu konuda yardım arayan kişilerin bu içeriği bulmalarını kolaylaştıracaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 31.03.2014 - 20:51

Dediğiniz şekilde ileri düzeyin içinde dosya ismini buldum. Ancak bu tema dosyasında views sayfasını ekledikten sonra viewsin içeriğini nasıl göstereceğiz. Yani mesela viewste bi resim alanını listeledik bunu o özel sayfada nasıl gösteceğiz.

 

Not: Çözüme kavuşan desteklerim için konunun sonuna çözümü anlatan bi cevap yazacağım. Mesela views alt kategori listeleme sorunumu çözmeye uğraşıyorum. Yapınca ya video yada açıklama şeklinde bi metin paylaşacağım. 

Saygılarımla...

Gönderi Bilgileri
salihads 06.04.2014 - 14:08

Bu kapsamlı bir konu ancak özet ve ipucu olarak bir şeyler yazabilirim:

Views ile üretilmiş içeriklerin sunumunu değiştirmek için hiyerarşik olarak ilgili template dosyalarını yeniden düzenleyebilirsiniz. Örneğin Views ile oluşturulmuş bir sayfayı biçimlendirmek istiyorsanız views-view--ilgilisayfaadi--page.tpl.php gibi bir tpl dosyası, bir blok için views-view--ilgiliblokadi--block.tpl.php, bir alan (field) için views-view--ilgilialanadi--field.tpl.php vb. kullanılabilir. Views ile oluşturulmuş her içerik birimini özel bir tpl dosyası oluşturarak istediğiniz biçimde sunabilirsiniz. Bu dosyaları oluştururken sites/all/modules/views/theme altındaki tpl dosyalarından yararlanabilirsiniz. Örneğin page.tpl için views-view.tpl.php dosyasını tema dizininize kopyalayıp adını uygun biçimde değiştirerek kullanabilirsiniz.

Başta da belirttiğim gibi, bu hem Drupal tema yapımı hem Views kullanımı ile ilgili, biraz ileri düzey ve kapsamlı bir konu. Eğer basit görsel değişiklikler yapacaksanız, bu düzeyde bir çalışmaya gerek yok. Views görsel arabirimi üzerinden hem kapsayıcı HTML hem CSS düzenlemeleri (class, ID atama vb.) yapılabiliyor. Views ile HTML yapısını oluşturup gerekli CSS class ve ID'lerini atayıp daha sonra CSS ile istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Çok özel yapısal, işlevsel ve görsel gereksinimleriniz yoksa, özel Views template dosyaları oluşturmanızı önermem.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 06.04.2014 - 22:34