includes/common.inc dosyasının 903 satırı içinde Undefined variable: errno.

Hata mesajı

Deprecated function: views_php_handler_field->pre_render() (/var/www/html/drupalturkiye.org/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc dosyasının 202 satırı) içinde Function create_function() is deprecated.

Merhaba,

Henüz yeni kurrulum yaptım, kurulum esnasında da aynı şekilde hata vermesine rağmen kurulum gerçekleşti, fakat kurulumdan sonra yine aynı şekilde aşağıdaki hatayı göstermekte;

  • Noticedrupal_http_request() (/home/asyamini.com/httpdocs/includes/common.inc dosyasının 903 satırı) içinde Undefined variable: errno.
  • Noticedrupal_http_request() (/home/asyamini.com/httpdocs/includes/common.inc dosyasının 904 satırı) içinde Undefined variable: errstr.

ve birde durum raporuna tıkladığımda alttaki bir hata daha şu şekilde;

"Hata

HTTP istek durumuHatalarSistem ya da ağ yapılandırmanız Drupal'ın web sayfalarına erişmesine izin vermiyor, bu durum da işlevselliği sınırlıyor. Sebebi web sunucunuzun yapılandırması ya da PHP ayarlarınız olabilir. Kullanılabilir güncellemelerin bilgisini indirmek, beslemeleri almak, OpenID ile kaydolmak ya da diğer ağ temelli hizmetleri kullanabilmek için bu durumun çözülmesi gerekir. Eğer Drupal'ın web sayfalarına erişebildiğine emin olmanıza karşın gene de bu iletiyi görmekteyseniz settings.php dosyanızın en altına $conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;satırını ekleyebilirsiniz."

setting.php nin nerede olduğunu göremedim. Problemler konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
Gönderi Bilgileri
ottoman08 kullanıcısının resmi ottoman08 23.02.2014 - 02:46

Merhaba,

Çok iyi bildiğim bir konu değil ancak biraz araştırarak şu sonuçlara ulaştım. Bu hataların 2 nedeni olabilir:

1) Hosting firmanız HTTP request izni vermiyordur. Benzer bir konu: https://drupal.org/node/1002538

2) Dizin ve dosya izinlerinde sorun vardır. sites dizininin izinlerini 755 olarak ayarlamayı denemenizi öneririm.  settings.php dosyasının yolu (path): sites/default/settings.php. settings.php dosyası (ve üst dizinleri) kurulum sırasında yazılabilir (755) olmalı ve kurulum sonrasında default dizini ve özellikle settings.php izinleri kısıtlanmalıdır. settings.php için sunucu yapılandırma ve özelliklerine göre 444, 555, 644 olarak farklı izinler belirtiliyor ancak tahmin ediyorum Drupal 7 en uygununu kurulum sonrasında otomatik olarak ayarlayacaktır.  

Ayrıntılı bilgi için: https://drupal.org/node/244924

İyi çalışmalar.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 23.02.2014 - 13:26

Hostingle ilgili sorun çok önemli değil gerekli ayar yaptırılır da diğer sorunu galiba aşamayacağım, daha sonra karşılaşılması muhtemel sorunlar da göz önünde bulundurulduğunda, bize galiba yine joomla yada wordpress ile devam etmek düşüyor, nitekim ingilizce ile pek aram yok. Drupal Türkiye'de daha yaygın olmaya başlarsa artık o zaman deneriz. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Gönderi Bilgileri
ottoman08 kullanıcısının resmi ottoman08 24.02.2014 - 14:59

Drupal ile karşılaşabileceğiniz sorun ve zorluklar dikkate alınırsa, bu sorun devede kulak bile değil. Çözülmesi de düşündüğünüz kadar zor değil. Ancak siz böyle bir sorunda bile pes ediyorsanız, web tasarımcı, geliştirici değilseniz, derdiniz yalnızca işinizi görecek basit bir site oluşturmaksa, haklısınız, WordPress ya da Joomla daha uygun bir seçim olacaktır. Ayrıca İngilizce hem dünya dili hem bu vb. sektörler için en temel gereksinim (hangi sistemi/yöntemi kullanırsanız kullanın). Teknik ve temel düzeyde bile olsa bir İngilizceniz yoksa hep başkalarına, 2., 3. el kaynaklara (genellikle eksik, yarım yamalak, yanlış veriler sunan) mahkum kalırsınız; kendinizi geliştirmeniz, sorunlarınızı çözmeniz çok daha zor olur.

Eğer bu sektördeyseniz, biraz gelişkin ve özgün gereksinimler ortaya çıktığında Drupal gibi gelişkin, güçlü, esnek bir sistemden uzak durmanız size büyük zorluklar yaşatacaktır. Biraz kaba bir benzetme olacak ama; diğer yaygın CMS'ler köpekse, Drupal'ı aslan gibi düşünebilirsiniz. Drupal gelişkinliği ile korkutucudur, evcilleştirmesi ve yönetimi epey zordur ve özenle, dikkatle yaklaşılmazsa can yakıcı sonuçlarla karşılaşılabilir ama eğer başarırsanız, elinizde hemen her işinize koşan bir aslan olur. :)

Normalde hem DrupalTurkiye.org için hem genel olarak balık vermeyi değil balık tutmayı öğretmeyi yeğlerim yardım/destek söz konusu olduğunda. Ancak bu sorunu aşıp zamanla Drupal'ı kavrayacağınızı ve seveceğinizi umarak sorunu doğrudan çözme yönünde yardımcı olabilirim. Tabii gerçekten uğraşmak, öğrenmek istiyorsanız; gerekli özen ve sabrı gösterecekseniz ve yeterli zaman ve emek verebilecekseniz. Yanıtınız evetse, sitenizin erişim bilgilerini (hem hosting paneli hem Drupal sitesi için) profilimdeki iletişim formu ile iletin, inceleyeyim. Hayırsa, hayırlısı olsun. :)

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 24.02.2014 - 16:13

Yok yanlış anladım ağbicim kızma yahu, drupale lafım yok iyice araştırıp da drupal yüklemeye karar verdim neticede, işin ehilleri drupali öneriyor. Ben profesyönel değilim, lakin acemi sınıfını da çoktan aştığımı düşünüyorum; öyle arada kalmış bir website iştigalcisiyim denilebilir. 2-3 sene önce olsaydı balıklama dalardım drupale, şuan pek araştırma yapacak ve kendimi bu konuda geliştirebilecek vaktim yok o açıdan yani. Bide dediğin gibi ingilizcem zayıf, isteyince çeviri meviri bişeyler yapılabilir ona da zaman lazım. Ben inanıyorum ki drupal çok geçmeden Türkiye'de daha da öne çıkacak ve kullanıcıları için büyük kolaylıklar oluşacak, fakat ben şuan vakit darlığından dolayı geçici olarak diğerleri ile mi idare etsem diye düşünüyorum ama joomla bidaha uğraşmayı da hiç gözüm kesmiyor 2 sene uğraştım beynimi tersine döndürdü, tamamen kendi kendime ve işimle alakalı çalışmalar yapmaktayım

Gönderi Bilgileri
ottoman08 kullanıcısının resmi ottoman08 28.02.2014 - 18:31

Estağfurullah, kızmadım. Hem niye kızayım? :)

Bu gibi sorular sıkça soruluyor, benzer durumlar sıkça yaşanıyor; bu yüzden başkaları için de bir örnek olabilir diye düşünerek ayrıntılı ve açıklayıcı bir yanıt vermeye çalıştım.

Umarım işinize ve dişinize uygun bir sistem bulur ve sorunlarınızı çözersiniz. :)

İleride Drupal kullanmaya karar verir ve yardıma, desteğe gereksinim duyarsanız yine bekleriz.

İyi çalışmalar.

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi Ergun K. 28.02.2014 - 18:44

Doğru diyorsun, ilgilenen arkadaşlar açısından benim mesajım yanıltıcı olabilir ben onu belirteyim de yanlış anlaşılma olmasın; drupal ile ilgili bir sıkıntı söz konusu değildir, benim sıkıntım vakit darlığıdır, yoksa öyle zaten bi ufak sorunla pes edilmez. Ufak tefek ve çoğunlukla hosting veya bireysel hatalardan dolayı oluşan sorunlar her sistemde karşılaşılması muhtemel şeylerdir. Emeğe saygı düsturundan yola çıkarak tekrar teşekkür ediyorum. Başımdaki sıkıntıları bi atlatayım kısmetse yakında drupale devam edeceğim.

Gönderi Bilgileri
ottoman08 kullanıcısının resmi ottoman08 28.02.2014 - 20:23