Drupal Commerce İle Ürün Ekleme ve Gösterme (Drupal 7) | Drupal Dersleri

Gönderi Bilgileri
Ergun K. kullanıcısının resmi
Ergun K.
15.09.2013 - 00:53

Bu derste Drupal Commerce ile ürün, ürün gösterim içerik türü oluşturma ve ürün ekleme çok yalın olarak, adım adım anlatılıyor.

 1. admin/commerce/products/add adresinden "Create Product" bağlantısına tıklayın
 2. Açılan sayfada "Product SKU", "Title", "Price" alanlarını doldurun.
 3. "Save product" düğmesine tıklayın.

Böylece ürün oluşturmuş oldunuz. Bu ürünü sitenizde göstermek ve satmak için bir ürün gösterim içerik türü oluşturalım.

 1. admin/structure/types/add adresine gidin.
 2. "Name", "Description", "Title field label" alanlarını doldurun.
 3. "Publishing Options", "Display settings", "Comment Settings" ve siteniz birden fazla dilliyse "Multilingual settings" vb. alanları özel gereksinimleriniz varsa onlara göre ayarlayın, yoksa dokunmayın(Örneğin "Yoruma açık" öntanımlı olarak seçilidir. Sonradan kapatsanız bile daha önceki girdileri tek tek kapatmanız ve silmeniz gerekir.). Bir ürünler menüsü oluşturduysanız "Menu settings"den bu menüye bağlantı ekleyebilirsiniz(Çok sayıda ürün için en doğru yöntem Taxonomy ve Views ile sınıflandırıp filtreleyerek göstermek ve bu gösterimleri sayfa, blok, menü/bağlantı vb. ile sunmaktır.).
 4. "Save and add fields" düğmesine tıklayın. İçerik türüne ait "Manage fields" sekmesi açılacaktır. Bu aşamada, daha önce oluşturduğumuz ürünleri bu ürün gösterim içerik türü ile ilişkilendirmek için kullanmak üzere bir alan olarak ekleyeceğiz.
 5. "Add new field" bölümünde Label kutucuğuna alanın adını yazın.
 6. "Select a field type" açılan menüsünden "Product reference"ı seçin.
 7. "Save" düğmesine tıklayın.
 8. Açılan "Field settings" sekmesinde "Save field settings" düğmesine tıklayın.
 9. Eklediğiniz ürün alanının sayfası açılacaktır. Özel bir gereksiniminiz yoksa, değişiklik yapmadan "Save settings" düğmesine tıklayın.

"Manage display" sekmesinden hem diğer alanlar hem ürün alanı için görünüm ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz.  Artık ürün gösterim içerik türünüz hazır. Sitenizde ürün içeriği yayınlamak için bu içerik türünü kullanabilirsiniz.

 1. "Content > Add content > Ürün gösterim içerik türünüzün adı"na tıklayın.
 2. Title ve Body alanlarını doldurun.
 3. Eklediğiniz ürün alanı açılan menüsünden oluşturduğunuz ürünü seçin.
 4. "Save" düğmesine tıklayın.

Tabii ki yapılabilecekler bunlarla sınırlı değil. Bu ürün gösterim içeriklerini, ekleyeceğiniz Taxonomy alanlarıyla sınıflandırabilir, Views ile filtreleyip blok ve sayfa olarak istediğiniz biçimde gösterebilirsiniz. Yeni alanlar, ürün türleri vb. ekleyerek, ayarları değiştirerek gereksinimlerinize en uygun yapıyı oluşturup içeriklerinizi(ürünlerinizi) sunabilirsiniz.

Temel Bilgiler
İlgili Eklenti(ler): 
Drupal Sürümleri: