Drupal 7 mi 8 mi ?

Belki çok klasik bir soru ama 4 yıl önce bıraktığım 5.x drupal den sonra tekrar bi proje çalışması için ve drupali öğrenip geliştirmek için başlamak istiyorum malum soru özellikle yeni başlayacaklar için siz hangisini tercih edersiniz 7 mi 8 mi ?

Teşekkür ederim.

Temel Bilgiler
Destek Kategorisi
Drupal Sürümleri:
Gönderi Bilgileri
hakidagi 05.06.2016 - 14:02

Daha önce başka bir soruya verdiğim yanıtı aktarıyorum:

"Destek isteyenlere ve müşterilerime de hep söylediğim gibi; hem Drupal 8 henüz yeterince olgun değil hem de birçok önemli ve gerekli eklentinin Drupal 8 sürümleri yok. Bu nedenle, basit bir site olmayacaksa, Drupal 7 kullanmak çok daha sağlıklı ve kolay olur."

Buna ek olarak, yalnızca kendiniz için değil müşteriler için de site geliştiriyorsanız:

Drupal 7 ile 8 arasında Drupal geliştirme bakımından büyük farklar var. Drupal 7 bilgisiyle Drupal 8 web sitesi geliştiremezsiniz. Halen yayındaki Drupal sitelerinin çoğu Drupal 7 tabanlı ve Drupal 7 bir süre daha yeni projelerde de kullanılacaktır. Yeni projelerden uygun olanları için Drupal 8 de kullanılabilir. Piyasada ayrıca birçok Drupal upgrade (6/7'den 8'e) ve sorun giderme (6/7) işi var.

Yani, bir Drupal geliştiricisi olarak her ikisine hatta Drupal 6'ya bile hakim olmanız gerekir; ancak kendiniz için site geliştirecekseniz, proje gereksinimlerine uygun sürümü (7 veya 8) seçip kullanabilirsiniz.
 

Gönderi Bilgileri
Mediasaur 06.06.2016 - 11:31

Çok teşekkür ederim ufak bir araştırmadan sonra bende 7 ye karar verdim hem dil hem eklentiler açısından 7 gayet kullanışlı. Evet drupal 8 de bazı önemli kolaylıklar getirmişler çekirdeğe yada editöre bazı eklentileri direk gömmüşler felan. Şimdiki sıkıntım umarım yine zorluğundan bıkıp erken pes edip tekrar joomlaya dönüş yapmam.

Saygılar

Gönderi Bilgileri
hakidagi 06.06.2016 - 21:51